Arrangementet er afholdt – læs opsamling og se anmeldelser her
Det er lykkes os at få en særlig aftale i hus med biografen Øst For Paradis til vores medlemmer hos Vild med ORD.
Du kan nemlig komme ind at se Bille Augusts filmatisering af Henrik Pontoppidans ‘Lykke-Per’, intet mindre end syv dage før filmen udkommer i resten af Danmark. Oveni hatten kommer lektor på Marselisborg Gymnasium, Jens Jakob Spliid, og indleder filmen for en uforglemmelig aften.
Arrangementet fandt sted d. 23. August kl. 16.00 i Øst for Paradis.
Vi håber, at I vil deltage i en skøn film-litterær aften.
Om Lykke-Per
Filmen ‘Lykke-Per’ er baseret på Henrik Pontoppidans fantastiske roman fra 1898 om Per Sidenius og hans forlovede Jakobe. Filmen portrætterer Pers jagt på lykken, og viser et af de stærkeste kvindeportrætter i dansk litteratur.
I sin jagt på lykken, flygter Per fra Jylland og opvæksten i et religiøst hjem for at studere til ingeniør i København. Per ønsker et moderne Danmark, og vil slå igennem med et projekt baseret på nutidens vind- og bølgeenergi.
I København møder Per Jakobe, en datter i en jødisk familie. Hendes far, Ivan Salomon, er fascineret af Pers ambitioner. Per forelsker sig i Jakobe, og trods hendes frasigelser må hun til sidst give efter for kærligheden.